Ratusz w Rewalu

lokalizacja: Rewal

inwestor: Urząd Gminy Rewal

data: 2009

zakres: projekt konkursowy

powierzchnia użytkowa: 6 990 m2

kubatura: 30 998 m3

ARCHITEKTURA

Spacerując ulicami Rewala trudno uwierzyć, że ta gęsto zabudowana miejscowość nadmorska była kiedyś niewielką osadą rybacką. O jej dawnej funkcji przypominają jeszcze nieliczne kutry „odpoczywające” na brzegu. Obecnie Rewal to jeden z większych kurortów nadbałtyckich Pomorza Zachodniego oraz centrum administracyjno-kulturalne tej części wybrzeża. Dynamicznie rozwijająca miejscowość zmienia się z roku na rok podobnie jak wysoki klif rzeźbiony przez morze.

 

Właśnie klifowy brzeg Gminy Rewal zainspirował autorów projektu do stworzenia kształtu i formy budynku ratusza. Ta nowoczesna bryła opisana na rzucie zbliżonym do kwadratu ma łączyć tradycję z nowoczesnością. Dawne ratusze były stawiane najczęściej na planie czworoboku, w centralnej części miasta, na rynku lub przy jednej z ważniejszych pierzei. Ratusz, jako budowla monumentalna i reprezentacyjna był znakiem siły i samorządności miasta. Celem autorów było stworzenie właśnie takiego budynku przy użyciu nowoczesnych środków wyrazu.

 

Charakterystycznymi cechami współczesnych budowli użyteczności publicznej Rewala jest oryginalna forma oraz jasne powierzchnie ścian. Możemy tu mówić już o wyraźnie zarysowanym trendzie. Należy tu przypomnieć chociażby budynek kościoła, który stał się chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem Rewala. Podobnymi cechami charakteryzuje się niezrealizowany jeszcze gmach sali widowiskowej. Chcąc wpisać się w ten trend nadano elewacji ratusza jasną piaskową kolorystykę. Kolor żółty, podkreślający wejścia oraz czarne napisy to kolory przywołujące na myśl barwy kutrów. Rzut budynku opisany na prostokącie nawiązuje do klasycznych ratuszy stawianych na planie czworoboku. Ściany budynku, podobnie jak klif, w naturalny sposób wznoszą się coraz wyżej.

© 2021 GPA s.c. Gniewosz Puchalska Architekci